Позиція Верховного суду по справі №812/1212/17

Відповідно до правової позиції викладеної в постанові Верховного суду від 28 серпня 2018 року, по справі №812/1212/17, сплив строку дії ухвали слідчого судді постановленої в порядку кримінально-процесуального законодавства якою надано дозвіл на проведення позапланової документальної перевірки з питань дотримання вимог податкового законодавства платника податків є підставою для недопущення до перевірки та скасування наказу на проведення такої перевірки.

Верховний суд зазначив, що підстави, за наявності яких здійснюється документальна позапланова перевірка, встановленні пунктом 78.1 статті 78 Податкового кодексу України, однією з яких є отримання судового рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки винесену ними відповідно до закону, про що зазначено підпунктом 78.1.11 цієї статті.

За своїм характером призначення документальної позапланової перевірки на підставі рішення суду може розцінюватися як заходи забезпечення кримінального провадження, а також як специфічна слідча (розшукова) дія (ст.ст.91, 92, 93 КПК України).

Відсутність узгодженого процесуального порядку проведення документальних позапланових перевірок в кримінальному провадженні призводить до різного порядку призначення та проведення таких перевірок і як наслідок до різних правових наслідків їх застосування, що перед усім вказує на доцільність визначення документальної перевірки в системі слідчих дій передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України, як самостійної дії.

Проведення перевірки податковим органом в межах кримінальної справи на виконання ухвали зокрема слідчого судді, є самостійною підставою її проведення, результати якої є доказом в кримінальному провадженні.

Але, сплив строку дії ухвали постановленої в порядку кримінально-процесуального законодавства для забезпечення кримінального провадження в частині збирання доказів, свідчить про припинення дії такої для осіб, яких вона стосувалась і вчинення будь-яких дій на реалізацію такої, поза межами строку у ній зазначеному, не має правових підстав.

 

P.S. Перед тім, як допустити представників ДФС до проведення перевірки на підставі підпункту 78.1.11 пункту 78.1 статті 78 (отримання судового рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки) — уважно вивчайте наказ на її проведення (дату коли прийшли на перевірку) та термін дії ухвали слідчого судді про призначення такої перевірки.

Проведення перевірки поза межами строку дії вказаної ухвали є протиправним, та як наслідок видання наказу на проведення перевірки також є протиправним.

Адвокат в Харькове

Об адвокате

Демский Владислав Юрьевич - адвокат специализирующийся по оказанию правовых услуг в области профессионального сопровождения и защиты бизнеса, изучение вопросов налогового, хозяйственного, административного и уголовного права в сфере хозяйственной деятельности предприятий и предпринимателей.

Читать далее