Судовий наказ в господарському процесі як спосіб захисту своїх прав

У 2018 року, в своєї адвокатській практиці, почав використовувати для захисту прав Клієнтів (суб'єктів господарювання) інститут наказного провадження в господарському процесі. На мій погляд наказне провадження в господарському процесі має як плюси та мінуси для стягувача (заявника).

Судовий наказ в господарському процесі є особливою формою судового рішення. Наказ видається господарським судом за результатами розгляду вимог, передбачених статтею 148 Господарського процесуального кодексу України.

Згідно з ч.1 ст.148 Господарського процесуального кодексу України, судовий наказ може бути видано тільки за вимогами про стягнення грошової заборгованості за договором, укладеним у письмовій (в тому числі електронній) формі, якщо сума вимоги не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

 

Які плюси способу захисту при поданні заяви про видачу судового наказу до суду.

√ Судовий збір. За подання до суду заяви про видачу судового наказу (дані на 2018 рік) судовий збір складає 176.20 грн.

√ Термін розгляду заяви. Суд розглядає заяву про видачу судового наказу протягом 5 (п’яти) днів з дня її надходження до суду. Розгляд такої заяви проводиться судом без судового засідання і повідомлення заявника і боржника.

√ Заявлені вимоги які не підлягає розгляду в порядку наказного провадження. У разі якщо в заяві про видачу судового наказу містяться вимоги, частина з яких не підлягає розгляду в порядку наказного провадження (наприклад штраф, пеня, інфляційні витрати), суд постановляє ухвалу про відмову у видачі судового наказу - тільки лише в частині цих вимог.

√ Під час розгляду вимог у порядку наказного провадження та видачі судового наказу суд не розглядає обґрунтованість заявлених стягувачем (заявником) вимог по суті.

√ Набрання законної сили наказу. У разі ненадходження до суду заяви від боржника про скасування судового наказу протягом п'яти днів після закінчення строку на її подання судовий наказ набирає законної сили.

 

Мінуси про які потрібно знати стягувачу (заявнику).

√ Судовий наказ може бути видано судом тільки за вимогами про стягнення грошової заборгованості за договором, укладеним у письмовій (в тому числі електронній) формі, якщо сума вимоги не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а заявник, в свою чергу, має обґрунтувати вимоги та додати документи, що вказують на правильність і безспірність здійснених розрахунків. В Противному випадку, суд прийме ухвалу про відмову в задоволенні заяви про видачу судового наказу.

√ У разі якщо заявлені вимоги між собою взаємопов’язані і окремий їх розгляд неможливий, суд відмовляє у видачі судового наказу.

√ Відсутність права стягнення штрафних санкцій за порушення договірних зобов'язань, оскільки штраф за своєю правовою природою не є заборгованістю за договором, а вимоги про сплату неустойки (штрафу) та процентів за користування коштами у зв'язку з порушенням грошових зобов'язань хоча й мають грошовий характер, але за своєю природою не можуть вважатися основним зобов'язанням.

√ Боржник має право протягом п’ятнадцяти днів з дня вручення копії судового наказу та доданих до неї документів подати заяву про його скасування до суду, який його видав. Залишається питання, що буде робити суд, якщо боржник не отримує судовий наказ. Подану боржником заяву про скасування судового наказу, суд як правило розцінює як незгоду з виданим наказом та стягнутою сумою заборгованості. У разі пропуску строку на подання заяви, суд визнає причини пропуску процесуального строку для подання заяви про скасування судового наказу поважними та в двох випадках поновляє процесуальні строки та скасує наказ.

 

Послуги адвоката Демського Владислав Юрійовича у Харкові: консультації адвоката, захист під час перевірок, складання заперечень на акт перевірок, складання скарг на податкове повідомлення — рішення ДФС, складання позову про скасування податкового повідомлення — рішення ДФС, скасування наказу про призначення перевірки, захист у податкових спорах, захист у господарських спорах, захист у спорах з екологічною інспекцією, захист у трудових спорах, захист у кримінальному провадженні в сфері господарської діяльності платника податків, розробка договорів, підготовка претензій, скарг, складання позовних заяв, участь у судових засіданнях, надання юридичних послуг в Харкові.

Адвокат в Харькове

Об адвокате

Демский Владислав Юрьевич - адвокат специализирующийся по оказанию правовых услуг в области профессионального сопровождения и защиты бизнеса, изучение вопросов налогового, хозяйственного, административного и уголовного права в сфере хозяйственной деятельности предприятий и предпринимателей.

Читать далее